Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/gr006ned/www/home/uwolnij_energie/db.php on line 12
Wysłane maile: 6272Temat wiadomości

Treść wiadomości

Klikając "Wyślij" wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych do przekazania apelu.

System, w których każdy z nas może produkować zieloną energię, to wielka szansa dla Polski. Zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne i pozwoli oprzeć nowoczesną gospodarkę na rozwiązaniach XXI wieku. Korzyści dla obywateli są gigantyczne.

Żeby tak się stało, rząd musi w najbliższych tygodniach zająć się ustawą o odnawialnych źródłach energii. Inaczej ta szansa może zostać zaprzepaszczona. Nie chcemy do tego dopuścić.

Działaj teraz! Wyślij maila do premiera Donalda Tuska i przypomnij mu, że kolejni ministrowie gospodarki jego rządu obiecywali ustawę, ale nigdy tych obietnic nie dotrzymywali. Powiedz premierowi, że musi zająć się tym tematem. Żeby energia Polek i Polaków została naprawdę uwolniona.

Dowiedz się więcej

Zgodnie z ostatnim projektem ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, każdy z nas będzie mógł produkować prąd w przydomowych elektrowniach. Będzie miał także możliwość oddawania nadwyżek energii elektrycznej do sieci bez zbędnych pozwoleń i biurokratycznej udręki. Dokument ten jest gotowy i czeka na ruch ze strony wicepremiera Janusza Piechocińskiego oraz premiera Donalda Tuska.

Ale co ja będę z tego miał?

Nowe przepisy mają dać impuls do rozwoju małych i mikro instalacji, które stworzą nowe miejsca pracy oraz realnie wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju. Stworzą też podstawy do przebudowy systemu energetycznego w oparciu o nowoczesne technologie, co pozwoli wziąć nam udział w jednym z najciekawszych projektów cywilizacyjnych XXI wieku.

Ile to będzie mnie kosztować?

Nowe przepisy mają zlikwidować kosztowne patologie obecnego systemu wsparcia dla rozwoju energetyki odnawialnej. Dzięki temu nowy system będzie tańszy. Skumulowane oszczędności z tytułu modyfikacji obecnie obowiązującego system wsparcia wyniosą ok. 2,3 mld zł do 2020 r. (Zgodnie z uzasadnieniem do oceny skutków regulacji dla ustawy o OZE z października 2012).

Wiatraki działają gdy wieje wiatr, a panele dają energię gdy świeci słońce – czyli jak bilansować popyt i podaż energii?

Odnawialne źródła energii to nie tylko wiatr, czy słońce, ale też biomasa pozyskiwana w sposób zrównoważony, czy też geotermia. Ze względu na duże opóźnienia w inwestycje OZE na terenie Polski, w najbliższej przyszłości nie zastąpią one tzw. energetyki systemowej. Nie zmienia to jednak faktu, że zdaniem ekspertów same mikro i małe instalacje produkujące energię ze źródeł odnawialnych, już w 2020 roku mogą zaspokajać nasze potrzeby energetyczne na poziomie 10-20%. To naprawdę dużo biorąc pod uwagę, że do tego czasu większość krajowych bloków węglowych będzie wyłączana ze względu na zaawansowany wiek i niespełnianie norm związanych z ochroną zdrowia i środowiska. Wszystko wskazuje na to, że od 2016 roku zaczniemy importować energię z Rosji, dlatego warto zacząć rozwijać instalacje wykorzystujące lokalne źródła energii. Dzięki temu nie będziemy płacić chociażby za energię, która gubiona jest na przesyle (ok. 9% stanowią tzw. straty przesyłowe).

OZE jest drogie, a węgiel tani, dlaczego musimy dopłacać?

Koszty produkcji energii z odnawialnych źródeł są w pełni transparentne w przeciwieństwie do paliw kopalnych. Każde źródło energii w Polsce jest dotowane, przy czym dotacje do produkcji energii z węgla są dobrze ukryte. Po pierwsze wiele z pracujących obecnie elektrowni węglowych została zbudowana ”na kredyt” za czasów Edwarda Gierka. Słono za to wszyscy zapłaciliśmy, dopiero w 2012 roku udało nam się spłacić cały dług z tzw. „czasów Gierka”. Ale to nie wszystko. Jeśli przyjrzymy się samym dotacjom dla elektrowni węglowych to zobaczymy, że na każdą wyprodukowaną megawatogodzinę otrzymują większe wsparcie niż tzw. sektor odnawialny (patrz wykres). Trzeba też wziąć pod uwagę, że zestawione poniżej dane nie obejmują kosztów pożyczek Banku Światowego zaciągniętych przez budżet państwa na potrzeby restrukturyzacji górnictwa, czy też tzw. kosztów zewnętrznych jak straty rolników sąsiadujących z kopalniami odkrywkowymi węgla brunatnego (problem osuszanie terenów przez lej depresyjny).

Napisz maila